Teren działania

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Powiat parczewski zajmuje powierzchnię 952 km2 i jest zamieszkały przez 35500 osób. Gęśtość zaludnienia wynosi 37 osób/km2. Sąsiaduje z następujacymi powiatami: od strony północno-wschodniej z powiatem radzyńskim, od strony południowo-zachodniejz powiatem lubartowskim, od południa z powiatem łęczyńskim, od strony północno-wschodniej w powiatem bialkim i od wschodu z powiatem włodawskim. Geograficznie powiat leży na obszarze Polesia Lubelskiego, obejmując jego środkową część tzw. Równinę Parczewską oraz północno-zachodnią część Pojezierza Łęczyński-Włodawskiego. Główną atrakcją powiatu są walory przyrodniczo-krajobrazowe. Region ten przecinają doliny rzek: Piwonii, Tyśmienicy, Zielawy oraz kanał Wieprz - Krzna. Na terenie powiatu znajduje się duża ilość zbiorników wodnych między innymi: Staw Siemień, zbiorniki retencyjne związane z kanałem Wieprz-Krzna w Mostach i Opolu-Podedwórzu oraz jeziora krasowe: Zagłębocze, Bialskie, Czarne Sosnowickie. Jeziora te otacza duży kompleks leśny Lasy Parczewskie. Powiat ma charakter typowo rolniczy. Powiarzchnia użytków wynosi 559 km2, lasy pokrywają ponad 224 km2. Na terenie gmin Dębowa Kłoda i Sosnowica prowadzona jest aktywna działalność turystyczna. W okresie letniego wypoczynku liczba ludności wzrasta o około 10 tys. osób.

Na terenie powiatu funkcjonują trzy nadleśnictwa: Nadleśnictwo Parczew, Włodawa i Radzyń Podlaski. Obszary administrowane przez Nadleśnictwo Parczew są zaliczane do I kategorii zagrożenia pożarem (138 km2). Poza tym na terenie powiatu występują różne formy ochrony przyrody. Największe znaczenie ma Poleski Park Narodowy, obejmujący część gminy Sosnowica oraz rezerwaty przyrody: Ochoża, Jezioro Czarne Sosnowickie, Królowa Droga, Czarny Las, Jezioro Obradowskie.

W skład powiatu wchodzi 7 gmin, w tym 114 miejscowości: gmina miejsko-wiejska Parczew oraz gminy wiejskie: Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.

Głównym osrodkiem gospodarczym i kulturalnym jest miasto Parczew, zamieszkałe przez 15 tys. osób. Przez Parczew przebiegają główne szlaki komunikacyjne w kierunku: Lublina , Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego, Łęcznej i Włodawy. Przez Parczew przebiega szlak kolejowy Lublin-Łuków.

Do największych zakładów należą: Fabryka kabli "Elpar", Huta Szkła Gospodarczego - Tadeusz Wrześniak, Wytwórnia Octu i Musztardy, Spółdzielnia Mleczarska "Spomlek".

Zbigniew Hawryluk


Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:KP PSP w Parczewie
Data utworzenia:2016-01-28
Data publikacji:2016-01-28
Osoba sporządzająca dokument:Zbigniew Hawryluk
Osoba wprowadzająca dokument:Zbigniew Hawryluk
Liczba odwiedzin:1734